Geoblog.pl    joael    Podróże    2013-Malmö-Kopenhaga    Zwiedzanie miasta

Dania
Dania, København

TEMPERATURA: 23°C
POGODA: świeci słońce

Rano wstałem o 7, mimo iż zegarek miałem nastawiony na 7:30. Po cichutku opuściłem pokój, który dzieliłem z 2 innymi osobami. W nocy było cicho więc się wyspałem. Po porannej toalecie, korzystam z ogólnodostępnej kuchni, gdzie robię sobie śniadanie. Pociąg do Kopenhagi mam o 8:53. W kierunku stacji wychodzę zaraz przed 8 rano.

Do Kopenhagi dojechałem pociągiem o 9:30 (podróż z Malmö trwa 40min). Świetna pogoda umożliwiła podziwianie cieśniny Øresund. Po wyjściu z zabytkowego dworca kolejowego idę w lewo do informacji turystycznej po mapę miasta. Przy okazji w kawiarence kupuję kawę na wynos za 32 DKK.

Pierwszy budynek zabytkowej Kopenhagi jaki rzuca się w oczy to Park Rozrywki Tivoli z okazałym wejściem. Tuż za nim znajduje się Ratusz (gdzie akurat trwały przygotowania do ślubu). To tu zaczyna się stare miasto, gwarne, pełne turystów. Idę zabytkowymi uliczkami, każda jest inna a jednak spójnie do siebie podobne. Przechodzę przez plac Nytorv i kieruję się nad słynne kopenhaskie kanały. Tuż przy placu Hojbro stoi Christiansborg Palace (wyspa zamkowa). Zamiast iść utartym szlakiem (ulica Komagnistraede) idę wzdłuż kanału (ulica Havnegade). I tak i tak można dojść do miejsca, z którego słynie miasto - zabytkowego Nyhavn. To tutaj zaczyna się serce miasta, to tutaj w restauracjach ceny sięgają zenitu, to tu turyści robią miliony zdjęć, i to stąd rozpoczynają się rejsy po Kopenhadze.

W Nyhavn spędziłem blisko godzinę, patrząc na przepływające jachty i robiąc zdjęcia. Po środku kanału jest most zwodzony, który podnoszony jest ręcznie (miałem okazję widzieć jak przepływa pod nim jacht).

Za Nyhavn jest filharmonia i deptak Amaliehaven. Idąc nim nawet nie zauważyłem że zbliża się 12. A to właśnie o tej godzinie odbywa się na pobliskim placu (przed Amalienborg Palace) uroczysta zmiana warty. Gdyby nie to że na plac biegli turyści, przeszedłbym obok. A tak przez przypadek zaliczyłem w kolejnej stolicy tę uroczystość.

Od placu do cytadeli pozostało mi tylko 600m spaceru. Nie licząc pomnika syrenki, to najdalej na północ wysunięta atrakcja stolicy z kategorii "Must See!". Oczywiście przy syrence było tyle turystów że ciężko było zrobić fajne zdjęcie. Ale przynajmniej było wesoło, jak jeden z turystów się poślizgnął na skale i wpadł do wody.

Powoli wracam w kierunku Nyhavn i dalej do mojego hostelu, zrzucić plecak. Szybkie zameldowanie, odświeżenie, obiad... i pośpiesznym krokiem z powrotem nad kanał, na rejs statkiem. Koszt tylko 38 DKK za godzinny rejs. Prawie jak za darmo. Kopenhaga widziana z kanałów wygląda jeszcze bardziej uroczo!

Ostatnim punktem zwiedzania na dziś jest wyspa Christianshavn. Przypomina ona Amsterdam, gdzie nad kanałami tętni życie kulturalne i towarzyskie. To także na tej wyspie znajduje się Państewko CHRISTIANIA, nie uznawane przez władze. Z ciekawości chciałem wejść na jego teren, ale widok gości handlujących koksem w zaułku, skupionych oczu na moim aparacie (ludzie tam znajdujący się nie życzą sobie zdjęć) mnie zniechęciło i skutecznie odstraszyło, szczególnie że zbliżał się wieczór.

Po aktywnym dniu około 19:30 byłem z powrotem w pokoju. Na oko przeszedłem dziś 16km. W pokoju poznałem kolegę z Cardiff - Marka, który bawił w Kopenhadze od czwartku. Pogadaliśmy o Polsce, Polakach, życiu w Walii. Opowiedziałem mu o moich wrażeniach z wizyty w mieście i Christiani. O dziwo właśnie się tam wybierał (wrócił po 3h cały i zdrowy). Padam na twarz. O 21 idę spać.

Multimedia (2)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano

• rozmiar: 0,00 B  |  dodano

mirka66 - 2013-09-07 18:20
Uwielbiam Kopenhage.Ktora ze stolic skandynawskich stawiasz na I miejscu ?

joael - 2013-09-07 20:22
Byłem w Oslo, Sztokholmie i teraz w Kopenhadze. I chyba ona jest najładniejsza?!

mirka66 - 2013-09-07 22:13
Ja tez tak mysle.

joael - 2013-09-08 07:50
Dziś dalsze odkrywanie uroków stolicy Danii.

mirka66 - 2013-09-09 21:00
A syrenka byla ???

joael - 2013-09-10 12:51
Była... i 1000 Japończyków, którzy ja zasłaniali :)

mirka66 - 2013-09-10 20:38
A jak ja bylam to syrenka wyjechala na EXPO.Byl tylko telebim z syrenka.:)

BPE
BPE - 2013-09-12 10:47
syrenka - przyznacie - rozczarowuje ......
ale Kopenhaga nie - złaziłam ja tyle razy wzdłuż i wszerz i w żadnej innej stolicy tak dobrze się nie czułam - to ponoć najbezpieczniejsza stolica w Europie (a może i na świecie).....

Dominik Ch
Zasoby: 2672 wpisy2672 1349 komentarzy1349 37493 zdjęcia37493 267 plików multimedialnych267

13.09.2024 - 13.09.2024

04.04.2024 - 09.04.2024