Geoblog.pl    joael    Podróże    2017-Cypr    Zwiedzanie miasta
2017

Zwiedzanie miasta

Cypr
Cypr, Lefkosia (tur. Lefkoşa)

TEMPERATURA: 24°C
POGODA: świeci słońce

Przed 14-tą dojechałem do Nikozji. Przechodząc przez granicę cypryjsko-turecką zabrałem sobie mapę turystyczną miasta, więc najciekawsze zakątki miałem ładnie zaznaczone.

Na początek Büyük Khan, czyli tradycyjny dom wybudowany w okolicy 1576 roku. Znajdują się tutaj sklepy z rękodziełem, pamiątkami. Bardzo ładnie zachowany. Tuż za rogiem trafiłem do Selimiya Mosque - meczetu który powstał na bazie katedry św. Sofii. Katedra w stylu gotyckim była wybudowana w latach 1208-1326. O dziwo do meczetu można wejść - dla innowierców jest instrukcja przed wejściem w kilku językach, jak powinni się zachowywać - wg. mnie super pomysł. Po przeciwnej stronie meczetu znajduje się stary bazar, szkoda że akurat tego dnia był zamknięty.

Ulicą Asmaalti wróciłem na główny deptak miasta, w miejsce gdzie wznosi się Dikili Taş - czyli Kolumna Wenecka. Ulicę obok zobaczyć można pozostałości po kolonii Brytyjskiej, czyli sąd (Colonial Law Courts). W większości przewodników jest napisane, że koniecznie trzeba zobaczyć zaułki Samanbahçe. Obraz nędzy i brudu. Nie zrobiłem ani jednego zdjęcia. Okolica jest mało ciekawa i wydawała mi się niebezpieczna.

Na sam koniec spaceru po tureckiej części Nikozji zostawiłem sobie jej zachodnią część - czyli Abrahamet Mosque (tylko z zewnątrz), dom Dervis Pasha Mansion oraz zakątki Abrahamet. Na pewno robią wrażenie zamurowane uliczki z drutami kolczastymi.

Przechodząc koło kościoła Ormiańskiego na chwilę straciłem orientację. Gdzie się nie ruszyłem to uliczka była zamurowana, w końcu zobaczyłem turystów na końcu ulicy i poszedłem za nimi.

Turecka część mimo iż wyraźnie biedniejsza zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Jest co zobaczyć i polecam odwiedzić to miejsce będąc na Cyprze.

! Komentarze moga dodawać tylko zarejestrowani użytkownicy
zula - 2017-04-02 06:51
Kiedyś jak może pojadę w te rejony powrócę do Twoich opisów!
,,Dobra robota,,
Pozdrawiam

joael
joael - 2017-04-02 07:07
Na granicy polecam zabrać taką małą zieloną książeczkę z mapą północnej części miasta oraz opisem zabytków

joael
Dominik Ch
Zasoby: 2670 wpisów2670 1349 komentarzy1349 37483 zdjęcia37483 267 plików multimedialnych267

13.09.2024 - 13.09.2024

04.04.2024 - 09.04.2024