Geoblog.pl    joael    Podróże    2022-Kreta    Najstarsze miasto Europy?
2022

Najstarsze miasto Europy?

Grecja
Grecja, Knossós (gr. Κνωσός)

TEMPERATURA: 30°C
POGODA: świeci słońce

Po śniadaniu opuściliśmy Agios Nikolaos i skierowaliśmy się do Heraklionu. Ok. 6km na południe od miasta położone są wykopaliska archeologiczne antycznego Knossos, które uważane jest za najstarsze miasto Europy?! Tego nie wiedziałem!

Knossos była stolicą państwa Minojczyków, rozkwitała w okresie pomiędzy 2700 do 1450 roku p.n.e. Samo miejsce zostało odkryte przez kreteńskiego archeologa Kalokairinosa w 1878 roku, jak jeszcze Kreta była pod panowaniem Ottomańskim.

Z miejscem tym wiąże się sporo historii z mitologii. Podobno zaprojektował i wybudował je sam Dedal, ten sam który zaprojektował skrzydła Ikarowi?

Przed wejściem był spory problem z zaparkowaniem auta, na szczęście przydała się znowu plakietka taty ze znakiem inwalidy. Dostaliśmy miejsce tuż obok wejścia. Ponieważ wykupiliśmy bilety bez przewodnika, nie musieliśmy czekać blisko godziny w upale na swoją kolejkę. Od razu mogliśmy iść zwiedzać. Jest już po sezonie, a w tym miejscu pierwszy raz spotkaliśmy takie tłumy.

Przed niektórymi obiektami musieliśmy odstać chwilę w kolejce. Warto było poświęcić czas żeby tu przyjechać.

marianka - 2023-01-09 14:03
O, czyli jeśli w Knossos były tłumy po sezonie, to znaczy, że pandemia minęła już na dobre :) Byliśmy w 2021 pod koniec sezonu i było puściutko :)

joael
joael - 2023-01-09 17:18
Oj były tłumy... maseczki też były na brodach, bo kto by je nosił przy 30 stopniowym upale

joael
Dominik Ch
Zasoby: 2703 wpisy2703 1357 komentarzy1357 37798 zdjęć37798 267 plików multimedialnych267

13.09.2024 - 13.09.2024

04.04.2024 - 09.04.2024