Geoblog.pl    joael    Podróże    2021-Santorini    Antyczne miasto

Grecja
Grecja, Thēra

TEMPERATURA: 17°C
POGODA: świeci słońce

Po dotarciu na górę Mesa Vouno okazało się że jest tutaj już sporo osób. Wejście na teren wykopalisk starożytnego miasta Thēra to 6.00€, warto. Cudowne widoki, odkrywki dobrze opisane po angielsku, z rycinami jak to kiedyś mogło wyglądać.

Miasto zostało założone prawdopodobnie w IX w.p.n.e i zamieszkiwane było przez osadników przez ponad tysiąc lat. Wzdłuż wybrukowanej głównej drogi miasta można zobaczyć pozostałości (część odnowiona) zabytkowych budowli z okresu hellenistycznego, rzymskiego i bizantyjskiego: agory, gimnazjon, świątynie (m.in. Artemidorosa czy Dionizosa), pozostałości domów z mozaikowymi podłogami i posągami, a także fragmenty murów obronnych. Położenie tego miejsca sprawia że jest także naturalnym punktem widokowym z widokiem na wyspę.

Po wyjściu z terenu wykopalisk większość osób schodzi w dół do miasteczka Perissa, ja też miałem taki zamiar, jednak wcześniej wszedłem na sąsiednią górę, opisaną na maps.me jako najwyższy punkt na wyspie (Moni Profiti Ilia).

! Komentarze moga dodawać tylko zarejestrowani użytkownicy

joael
Dominik Ch